Druh: Lampropeltis mexicana mexicana – korálovka mexická
Čeleď: Colubridae (užovkovití).
Výskyt: v severovýchodním Mexiku provinciích Chihuahua a Coahuila. Jedná se o mexický endemit.
Biotop: upřednostňuje suchý až pouštní od nížin po střední polohy. Obývají okraje pouští a hor, lemující satanskou část pouště Chihuahua.
Ekotop: s kameny, se sporým porostem kaktusů, yuky aj. Vyhledává vyschlá potoční koryta, okraje suťovisk a místa pod skalními útesy.
Průměrná délka v dospělosti: 0,60 – 0,90 m, výjimečně až 1 m.
Typické zbarvení: je šedé s 30-ti – 47mi výraznými červenými nebo červenohnědými, čtvercovými skvrnami. Tento tvar skvrn by měl být zachován aspoň do 1/3 těla, potom se mohou skvrny částečně formovat do pruhů. Důležitým znakem této formy jsou červené skvrny na hlavě, často spojené s typickou týlní červenou, dlouhou skvrnou, která obklopuje šedé skvrny v jejím středu. Všechny jsou černě lemované.
Hlavní znaky: plochá hlava je odlišená od krku; protáhlé a svalnaté tělo; lesklé šupiny; velké oko s hnědou duhovkou a tečkovitou zřítelnicí; anální štítek nemá dělený.
Charakter: v případě ohrožení vypouští z kloaky páchnoucí sekret a někdy kouše. Jinak povahou jsou klidné. Mohou se chovat v chovném páru či triu (2 samice a samec) v teráriu o rozměrech 0,70 x 0,45 x 0,40 m. U mláďat byl před prvním svlékáním zaznamenán kanibalismus.
Aktivita: během noci, přes den preferuje skrytý způsob života.
Potrava: plazi, drobné ptactvo, savci a ojediněle hady a žáby. Mláďata se ve volné přírodě živí mladými ještěrkami rodu Sceloporus a díky tomuto mnohdy jinou potravu odmítají.
Terárium: jí stačí o rozměrech cca 0,50 x 0,50 x 0,50 m. Zařízení tvoří mělká miska s vodou a několik kamenů sloužící k úkrytu.
Substrát: říční písek.
Vlhkost: večer lehce porosit a během svlékání častěji!
Teplota: ve dne 25 – 28 °C s lokálním výhřevem až na 35 °C pod žárovkou. V noci necháme teplotu poklesnout na pokojovou.
Páření: probíhá měsíc po odzimování, snůška obsahuje 5 – 8 (12) vajec. Páření je dobré s odstupem několika dnů aspoň 3 x opakovat.
Zimování: probíhá za snížení teploty na 6 – 10 °C (až 15 °C), po dobu 6 – 10 týdnů. Američané uvádějí optimální teplotu 12,80 °C.
Zdroj:
-
Mattison Ch., 1999: Hadi, Ottovo nakladatelství v divizi nakladatelství a vydavatelství, Praha, ISBN: 80 – 7181 – 478 – 4.
-
Cerha V., Kocián M., 2001: Užovky, vydal Bohuslav Svoboda – Polaris, Frenštát pod Radhoštěm, ISBN: 80 -85911 – 95 – 7 .
-